Jak zrobić drogę "asfaltową"

"A droga wiedzie w przód i w przód ..."

Długo zastanawiałem się jak zrobić drogę którą będzie można układać wedle uznania i na dodatek nie będzie źle wyglądać w miejscu łączenia segmentów. No i wymyśliłem. Kupiłem gumę (taki kawałek 1,5 m o szerokości około 1,2 m)  i stwierdziłem że jest to materiał idealny.

Niezbędne materiały.

- guma
- korektor

i narzędzia:
- nóż

Jak widać po ilości niezbędnego sprzętu będzie to prosta sprawa. Najważniejsze jest wymierzenie jakiej szerokości drogi będziemy potrzebować - można sobie sprawdzić normy jakie obowiązują przy szeorkościach dróg itd. ale przecież nikt nam nie będzie tego 'odbierał' i nie musimy uzyskać protokołu odbioru itd. więc możemy śmiało ciąć jak nam się podoba.
Bierzemy akrusz gumy. Mierzymy wymierzamy sobie to co chcemy wyciąć i można śmiało narysować linię (bo guma może być użytkowana z drugiej strony)

Odcinamy pasy jezdni, używając do tego nożyka i np, linijki która zapewni nam prostą linię cięcia.

Wycięte paski jezdni. 

Korektorem rysujemy linię przerywaną, ciągłą, podwójną ciągłą czy jaką tam potrzebujemy. Tu także polecam linijkę ustawioną w ten sposób że będziemy mogli operować korektorem w równych odstępach.


Po udanym wycięciu droga nadaje się do wykorzystania w makietach. jej zaletą jest to że jest elastyczna i dopasowuje się do powierzchni, można więc spokojnie poprowadzić ją przez pagórek. Można ją dowolnie układać w dłuższe odcinki (pod warunkiem że prosto mamy wycięte krawędzie).

No i najważniesze - wygląda bardzo realistycznie. Zastanawiam się jeszcze nad efektem pękniętego asfaltu (czyli gumy) ale nie wiem zbyt jak ją skruszyć. Wiem że pod wpływem niskiej temperatury nie da się tego zrobić (trzymałem ją przez jakiś czas w zamrażarce) a czekanie aż popęka ze starości nie wchodzi w grę. jeśli ktoś wie jak osiągnąć taki efekt to chętnie poczytam. 

Efekt końcowy :Tam z tyłu widać, też narysowany parking na takiej samej gumie. Prace nad makietą zbliżają się do końca. Niedługo ostatni budynek będzie ukończony i potem będę sobie w ramach wolnego czasu dorabiał różne budynki do tego. Comments

 1. Fajny pomysł na asfaltową drogę!

  Zmieniłeś wygląd bloga? Kolor czcionki w poście jest bardzo ciemny i źle się czyta i zdjęcia mogłyby być większe, skoro już szerokość bloga jest większa.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Coś mi się tu posypało w ustawieniach ... już poprawiam żeby to jakoś wyciągnąć. Dzięki.

   Delete
 2. Aż żałuje, że tak rzadko grywam w nie-fantasy. Robiłbym drogi jak szalony :D
  Świetny pomysł.

  ReplyDelete
 3. Kupiłem ostatnio taką gumę, będę robił z niej pas startowy do bolt action, żałuję że wcześniej nie wpadła w moje ręce :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nada się idealnie. Ja już zrobiłem dodatkowo parking i lądowisko dla czegoś latającego.

   Delete
 4. Ależ świetny i prosty do zastosowania koncept. I bardzo dobrze wygladający efekt.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki. Rzeczywiście jestem zadowolony z pomysłu.

   Delete

Post a Comment